Buntownicy w literaturze różnych epok.

Ciekawostki historyczne i geograficzne o Azji.

Buntownicy w literaturze różnych epok.

Postprzez daniel822 » 29 kwi 2019, o 11:54

Kolejnym buntownikiem znanym z literatury jest Tomasz Judym z „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego. Jest on lekarzem wychowanym w biednej rodzinie, w przerażających warunkach, który niczego nie pragnie tak bardzo jak tego, by swoją pracą pomagać innym ludziom. Judym jest jednym z najbardziej znanych bohaterów literackich, którzy rozumieli pojęcie bezinteresownej pomocy, nie chciał on wielkich pieniędzy, nie chciał robić oszałamiającej kariery zawodowej, chciał tylko pomagać. I tutaj zaczyna się temat buntu Judyma, ponieważ z każdym rokiem swojej pracy jako lekarza uświadamiał sobie, że inni lekarze widzą w tym zawodzie zupełnie inne walory, wszyscy oni oczywiście chcieli pomagać, ale tylko tym, kórzy mogli dobrze za to zapłacić. Wszyscy biedni czy bezdomni nie byli dla nich ważni, a nawet nie kwalifikowali się do leczenia. Judym nie mógł zrozumieć tego, ze ktoś taki jak lekarz może nie przejmować się najbiedniejszymi, czyli właściwie tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Buntował się przeciwko takim zachowaniom wbrew temu, co mówili mu inni lekarze, buntował się niezmiennie, choć wszystko wydawało się stawać mu na drodze do jego celu. Pomoc innym była dla niego najważniejsza nawet kosztem jego życia osobistego. Judym jest buntownikiem wyjątkowym, nie unosi się, nie wypowiada gwałtownie całemu światu swojego buntu, tylko ciężką pracą udowadnia wszystkim, że to co robi jest bardzo ważne, jeżeli nie najważniejsze w zawodzie lekarze.

http://www.fakteo.pl/garsc-informacji-na-temat-technologii-betonu-polerowanego/
http://www.dailynet.pl/technologia-betonu-polerowanego-co-warto-o-niej-wiedziec/
http://megaportal.pl/mikrobeton-material-godny-uwagi/
http://superweb.com.pl/mikrocement-w-twoim-domu-do-czego-moze-sie-przydac/
http://iksmag.pl/mikrocement-vs-beton-polerowany-na-ktory-z-nich-lepiej-sie-zdecydowac/

Ostatnim utworem, który chciałbym przedstawić jest „Proces” Franza Kafki. W tej dziwnej, surrealistycznej powieści mamy do czynienia z bohaterem- Józefem K. który pewnego dnia zostaje oskarżony, nie wiadomo o co, nie wiadomo dlaczego, nie wiadomo co będzie dalej. Dziwni, tajemniczy mężczyźni przekazują mu taką informację poczym odchodzą zostawiając Józefa K. w nieświadomości. Bohater ten zaczyna szukać informacji na temat tego co dzieje się w jego życiu i to właśnie jest wyrazem jego buntu, wszyscy spotkani ludzie wydają się nie mieć wątpliwości co do jego winy, oraz starają się odwieść go od szukania informacji na temat swojej sprawy, ponieważ jest to bez sensu, Józef K. jednak nie poddaje się i wciąż gubi się w dziwnych labiryntach sądu czy innych urzędów. Ta wspaniała książka, która mówi nam o tym, że cały świat to jedna wielka machina, jeden wieli budynek urzędu, gdzie wciąż gubimy się i nie może uzyska podstawowych informacji niezbędnych do życia. Ważne jest również to, że Kafka mówi nam wyraźnie; nie macie z tą machiną szans, ponieważ jesteście jednostkami, a jedna jednostka- identyczna zresztą jak inne, nie będzie miała nigdy szans nawet na walkę a co dopiero na wygraną. Autor uświadamia też czytelnikowi, że bunt wobec świata jest bez sensu, ponieważ i tak zawsze skazany będzie na niepowodzenie, tak samo jak i buntownik na klęskę. Bunt w „Procesie” jest buntem opierającym się na nie zgodzeniu się na przyjmowanie wszystkiego bez wątpliwości, Józef K. nie zgadza się ze swoim oskarżeniem, chce szukać prawdy, chce udowodnić wszystkim, że jest niewinny. Niestety nie udaje mu się i jego życie kończy się tragicznie, i nawet jego bunt nie ma w tym momencie najmniejszego znaczenia.

http://www.bestnews.pl/mikrocement-jedno-rozwiazanie-wiele-korzysci/

https://www.ctmpolonia.pl/posadzki-dekoracyjne-nowoczesne-i-komfortowe-rozwiazanie-dla-twojego-domu/

http://portalnews.pl/beton-na-domowej-podlodze-oczywiscie/

http://www.otopr.pl/mikrocement-material-wielozadaniowy/

http://hydraportal.pl/mikrocement-aplikacja-i-zastosowanie-w-domu/

Jak widać nie brakuje buntowników w literaturze, ponieważ kocha ona buntowników jak wszystkie twarde, zdecydowane, pewne swych racji postacie. Każdy z nich jest inny, ale mają jedną wspólną cechę, nigdy nie wątpią w swój bunt, nie mają wątpliwości co do tego, że postępują słusznie i jedynie. Bunt wynika z nie zgadzania się z czymś i pewnością swoich przekonań, z wewnętrzną siłą charakteru i osobowością, która nie pozwala zgodzić się na coś, z czym zgodzić się po prostu nie można. W obecnych czasach buntowników wydaje się być bardzo wielu, buntują się w sprawach od najbardziej błahych po globalizajcę, aborcję, eutanazję. Każdy bunt jest uzasadniony i zrozumiały, jeżeli tylko skierowany jest wobec czegoś lub kogoś kto krzywdzi człowieka. Przedstawieni przeze mnie bohaterowie buntując się zawsze tym samym wstawiali się za człowiekiem, bez względu na to, czy był to brat, polski naród, chorzy bezdomni, czy nawet oni sami. Człowiek jest jedyną istotą, która człowieka może ocalić, i jedyną, która może się buntować, dlatego też należy mieć nadzieję, że w dzisiejszych czasach za bunt nie zapomni o człowieczeństwie.
Załączniki
Fotolia_432756_L.jpg
Fotolia_432756_L.jpg (60.54 KiB) Przeglądane 896 razy
daniel822
Statysta
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 07:07

Powrót do Historia i geografia & ciekawostki

cron