Forum o Azji, kulturze oraz ciekawostkach z nią związanych

Teraz jest 21 lip 2018, o 18:07
Gejsza blog | katalog stron związanych z Azją

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Filmy samurajskie (blog i książki na temat)
PostNapisane: 2 wrz 2009, o 15:24 
Statysta

Witam i serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojego blogu FILM SAMURAJSKI http://filmsamurajski.blogspot.com, który niedawno rozpocząłem (w lipcu 2009), w związku z zamiarem wydania książek poświęconych temu tematowi (tłumaczonych i własnych).
Mam nadzieję, że już znajdziecie na nim trochę przydatnych informacji, więcej w miarę jak swój blog będę rozbudowywał (czekam na Wasze sugestie).
Planuję również :idea: blog poświęcony kinu japońskiemu (klasycznemu), ale najpierw muszę się uporać z samurajami, roninami i ninja, którzy mnie ze wszech stron atakują ... :?
Pozdrowienia ze Szmaragdowej Wyspy :mrgreen: , gdzie od jakiegoś czasu rezyduję

Tytuł: Re: Filmy samurajskie (blog i książki na temat)
PostNapisane: 17 wrz 2009, o 18:19 
Aktor

E ja mało lubię filmów wojennych, no chyba, że jakieś połączone z fantasy to ujdą.

PostNapisane: 18 wrz 2009, o 13:45 
Statysta

niewolnica_diabła napisał(a):
E ja mało lubię filmów wojennych, no chyba, że jakieś połączone z fantasy to ujdą.

Myślę, że określenie "filmów samurajskich" jako "filmy wojenne" jest mało trafne. Są to raczej filmy dotyczące poważnych problemów społecznych z jakimi Japonia borykała się w epokach feudalnych [korupcja, alienacja, konflikt ninjo/giri (uczucie/obowiązek), bezrobocie (tak, bo roninowie to bezrobotni samuraje)], problemów często rozwiązywanych przy użyciu miecza, bądź innego narzędzia walki. Zachodni widz postrzega je w większości jako filmy przygodowe, rozrywkowe, co rzadko było zamiarem japońskiego reżysera. Natomiast japońskie filmy wojenne (bo takie też są) to raczej filmy historyczne (jidaigeki), które trudno zrozumieć bez podstawowej choćby znajomości historii tego kraju. Myślę też, że gdybyś obejrzała kilka dobrych japońskich filmów z gatunku filmów samurajskich lub jidaigeki, to może byś choć trochę zmieniła swoje na ich temat zdanie. Niestety, to co jest aktualnie dostępne dla polskiego kinomana, to (poza nielicznymi wyjątkami) jest to "chłam" nie bardzo wart oglądania. Niestety, oglądanie tego właśnie "chłamu" jest główną przyczyną opinii takich jak Twoja, "niewolnico_diabła". Mój blog, tłumaczone przeze mnie książki oraz przygotowywane na ten temat własne publikacje mają na celu pokazanie, że film japoński, japoński film historyczny, a nawet ta jego część, którą określa się kinem samurajskim, to dużo więcej niż sceny krwawych walk, pokazywanych w taki sposób (zwłaszcza w ostatnim okresie!), aby widza zaszokować, a co najmniej epatować. Jest to niestety wpływ komercyjnego kina amerykańskiego, któremu współcześni japońscy twórcy niepotrzebnie próbują dorównać a nawet prześcignąć je w głupocie.
Pozdrawiam i zapraszam do oglądania dobrych filmów japońskich - bo takich jest naprawdę niemało (nawet wśród filmów wojennych, jak Ty je określasz "niewolnico_diabła" ...) ;)

PostNapisane: 18 wrz 2009, o 15:23 
kamasutra master

...a ja bym sobie oglądną "samurajski film" pod kątem gatunku wojennego, szczególnie o wojnie Gempei [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_Genpei ], stoczono wtedy wiele ciekawych (militarnie) bitew (np. pod przełęczą Kurikara, kt. została niedawno opisana w książce o bitwach http://www.odk.pl/reviews/kurikara-1183,4886.html lub samurajskie bitwy morskie :)

muszę poszukać jakiś filmów o tym okresie wojennym...

PostNapisane: 18 wrz 2009, o 19:56 
Statysta

Coldar napisał(a):
... "samurajski film" pod kątem gatunku wojennego, szczególnie o wojnie Gempei ... lub samurajskie bitwy morskie :)

Niewiele japońskich filmów historycznych odnosi się do okresu wojen Genpei. Fragment bitwy morskiej pod Dan-no-ura pokazany jest w "Hoichi, the Earless" (polski tytuł chyba: Bezuchy lutniarz Hoiczi) tj. w 3-ciej części filmu "Kwaidan, opowieści niesamowite" (jap. Kaidan) w reż. Masakiego Kobayashi z 1965 r.
Innym utworem filmowym, który wprowadza w atmosferę tamtego okresu jest "Taira Clan Saga" (Shin Heike monogatari) w reż. Kenjiego Mizoguchi z 1956 r.
Samurajów żeglujących i walczących na morzu (oceanie) można obejrzeć w kilku odcinkach serialu "Shogun" oraz kilku filmach fabularnych, m.in. "The Samurai Pirate" w reż. Sankichiego Taniguchi (1963) z Toshiro Mifune w roli Sukazaemona Naya - nie jest to jednak typowy film samurajski, raczej coś w rodzaju baśni o Sindbadzie Żeglarzu. Co ciekawe Japonia miała swoich piratów, zwanych wako, aktywnych szczególnie na Morzu Japońskim na przełomie XIV i XV w., łupiących wybrzeża chińskie i koreańskie, a nawet zapędzających się konno w głąb tych krajów. Szkoda, że tak niewiele filmów o wojnie Genpei i japońskich piratach - jeśli znajdę ich więcej to na pewno napiszę o nich w postach na swoim blogu, jako że to temat rzeczywiście nietypowy i ciekawy ...

PostNapisane: 19 wrz 2009, o 15:44 
Statysta

Jeszcze parę zdań uzupełniających powyższy temat...
Wojna Genpei (która toczyła się w latach 1180-1185 i na którą składało się kilkanaście poważnych bitew, z finalną bitwą morską w cieśninie Dan-no-Ura) jest zakończeniem historycznej epoki Heian (794-1185).
Epoka ta nie ma zbyt licznej reprezentacji, jeśli chodzi o filmy historyczne, niemniej jest kilkanaście tytułów, a kilka z nich to filmy wybitne, które zdobyły szereg nagród oraz wielkie międzynarodowe uznanie - dlatego warto je tutaj przytoczyć (jak zwykle podaję tytuły angielskie i japońskie, aby ułatwić odnajdywanie ich w sieci):
- Wrota piekieł (EN: Gate of Hell)(JAP: Jigokumon) - reż. Teinosuke KINUGASA (1953)
(omówienie tego filmu można znaleźć pod adresem http://odysejafilmowa.blogspot.com/search/label/jidaigeki )
- Intendent/Zarządca Sansho (EN: Sansho the Bailiff)(JAP: Sansho dayu) - reż. Kenji MIZOGUCHI (1954)
- Rashomon - reż. Akira KUROSAWA (1950)
Za film, który jest związany z wojną Genpei, można również uznać jeden pierwszych filmów A. Kurosawy z 1945 r.
- Ci, którzy nadepnęli tygrysowi na ogon (EN: They Who Step On the Tiger's Tail)(JAP: Tora no o O-fumu Otokodachi), będącym opowieścią o ucieczce Yoshitsune MINAMOTO (jednego z głównych bohaterów wojny Genpei) oraz jego wiernego towarzysza broni, Benkeia.
I jeszcze jeden tytuł filmu, którego nazwa wskazuje, że może on zawierać sceny bitewne, o które Ci się rozchodzi.
- The Tale of Genji (Genji monogatari) z roku 1952, w reż. Kimisaburo YOSHIMURA, którego to filmu niestety nie znam, ani nie mam do niego dostępu ...

PostNapisane: 6 cze 2018, o 14:48 
Statysta

Wydaje mi się że takich filmów jest coraz mniej. Sam ostatnio w ogóle nie oglądam telewizora bo nie mam czasu.

PostNapisane: 16 lip 2018, o 09:07 
Statysta

Ja nie przepadam za takimi filmami. Uważam, że są naprawdę bardzo nudne.
____
Najlepszy kantor internetowy do wymiany waluty online

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1