"
Menada" sie pisze

Cytuj:
Menady, gr. Mainades (szalone), zwane też bakchantkami (od przydomka Dionizosa - Bakchos) lub bachantkami (mitologia grecka i rzymska), nimfy, wychowawczynie boga Dionizosa (Bachusa), później towarzyszki jego zabaw i podróży. W sztuce przedstawiano je w przejrzystych szatach, z przerzuconą przez ramię skórą jelonka lub pantery, w wieńcach, z girlandami winorośli lub bluszczu, z tyrsami, bębenkami i fletami. Występowały zwykle w ekstatycznym tańcu z satyrami. Menadami nazywano również kapłanki Dionizosa oraz uczestniczki orgiastycznych obchodów ku jego czci (bachanaliów), śmiertelne kobiety ogarnięte boskim szałem, zesłanym przez boga. Menady rozszarpały Orfeusza i Penteusza.
Mit o Penteuszu przedstawił Eurypides w tragedii Bakchantki. Menady były częstym tematem w sztuce starożytnej Grecji (malarstwo wazowe), w Rzymie przedstawiano je zwykle na sarkofagach, w malarstwie nowożytnym stały się popularne zwłaszcza w XVI-XVII w. (Tycjan, A. Carracci, P.P. Rubens, N. Poussin). W rzeźbie uwiecznił je B. Thorvaldsen.
http://portalwiedzy.onet.pl/110321,,,,menady,haslo.htmlhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Menadyhttp://en.wikipedia.org/wiki/Maenad - w angielskiej wiki jest sporo